BUS

Publikováno: 20.4.2020 Autor(ka): Petra Srpová

Tabulka obsahuje všechny údaje o jízdě. Děti se učí pracovat s daty. Existuje však otázka, na kterou jim tabulka přímou odpověď nedá: „Kolik cestujících jelo od umyvadla k oknu?“ Tento údaj musí dítě z tabulky vyvodit. Výhodnější je však rozšířit tabulku o řádek „jeli“. I pak ale najdeme otázky na čísla, která nejsou v tabulce uvedena přímo.

Úloha 1: Překresli horní tabulku a přikresli k ní řádek „jeli“. Odpověz na otázky: a) Kolik cestujících jelo autobusem celkem?
b) Kdy bylo v autobusu nejvíce cestujících?
c) Na které zastávce z autobusu ubylo nejvíce cestujících?
V první etapě jsme měli zastávky konkrétně pojmenované. Nyní jsou žáci již schopni přejít k abstraktnějšímu značení zastávek písmeny A, B, C... Úlohy se postupně stávají náročnějšími a přidáváme další podmínky

Tabulka vám pomůže, je přehlednější. Otázky jsou pouze ilustrační - na co se můžeme ptát.